2012 WT Istanbul

2012 WT Istanbul

Tour: FIBA 3x3 World Tour 2012

Istanbul 34860, Turkey

Date(s): 01 - 02 Sep 2012
Organiser: FIBA
Further info: http://www.3x3worldtour.com
15
Teams
Played

Rate event

5 votes
Loading...

Results

Groups

Date Time Court Team 1 Score Team 2 Pool
Sat 01 September 12:00 1 Tallinn EST (4) 14-15 Bratislava SVK (14) A
Sat 01 September 12:00 2 Vilnius LTU (6) 18-16 Bucharest UPB ROU (5) B
Sat 01 September 12:20 2 Hammamet TUN (3) 18-15 Plovdiv BUL (11) A
Sat 01 September 12:20 1 Amman JOR (2) 20-17 Kragujevac SRB (7) B
Sat 01 September 12:40 1 Kharkov UKR (15) 18-8 Ashgabat TKM (12) C
Sat 01 September 12:40 2 Petra JOR (8) 8-9 Mragowo POL (9) C
Sat 01 September 13:00 1 Voronezh RUS (13) 11-9 Hammamet TUN (3) A
Sat 01 September 13:00 2 Istanbul East TUR (1) 10-18 Amman JOR (2) B
Sat 01 September 13:50 2 Plovdiv BUL (11) 11-10 Tallinn EST (4) A
Sat 01 September 13:50 1 Istanbul West TUR (10) 8-13 Petra JOR (8) C
Sat 01 September 14:10 1 Kragujevac SRB (7) 11-18 Vilnius LTU (6) B
Sat 01 September 14:10 2 Mragowo POL (9) 12-13 Kharkov UKR (15) C
Sat 01 September 14:30 2 Tallinn EST (4) 14-9 Voronezh RUS (13) A
Sat 01 September 14:30 1 Bratislava SVK (14) 19-11 Plovdiv BUL (11) A
Sat 01 September 14:50 2 Bucharest UPB ROU (5) 21-5 Kragujevac SRB (7) B
Sat 01 September 14:50 1 Ashgabat TKM (12) 8-16 Mragowo POL (9) C
Sat 01 September 15:30 1 Vilnius LTU (6) 21-11 Istanbul East TUR (1) B
Sat 01 September 15:30 2 Kharkov UKR (15) 13-8 Istanbul West TUR (10) C
Sat 01 September 15:50 2 Voronezh RUS (13) 14-15 Bratislava SVK (14) A
Sat 01 September 15:50 1 Hammamet TUN (3) 6-19 Tallinn EST (4) A
Sat 01 September 16:10 2 Amman JOR (2) 9-14 Vilnius LTU (6) B
Sat 01 September 16:10 1 Petra JOR (8) 12-19 Kharkov UKR (15) C
Sat 01 September 16:30 1 Istanbul East TUR (1) 8-21 Bucharest UPB ROU (5) B
Sat 01 September 16:30 2 Istanbul West TUR (10) 16-15 Ashgabat TKM (12) C
Sun 02 September 12:00 1 Plovdiv BUL (11) 11-21 Voronezh RUS (13) A
Sun 02 September 12:00 2 Kragujevac SRB (7) 20-21 Istanbul East TUR (1) B
Sun 02 September 12:20 2 Bratislava SVK (14) 15-21 Hammamet TUN (3) A
Sun 02 September 12:20 1 Mragowo POL (9) 20-6 Istanbul West TUR (10) C
Sun 02 September 12:40 1 Bucharest UPB ROU (5) 8-9 Amman JOR (2) B
Sun 02 September 12:40 2 Ashgabat TKM (12) 19-12 Petra JOR (8) C

L8

Date Time Court Team 1 Score Team 2 Pool
Sun 02 September 13:30 2 Mragowo POL (9) 15-16 Amman JOR (2)
Sun 02 September 13:30 1 Bucharest UPB ROU (5) 21-10 Bratislava SVK (14)
Sun 02 September 14:00 2 Tallinn EST (4) 9-13 Kharkov UKR (15)
Sun 02 September 14:00 1 Voronezh RUS (13) 10-13 Vilnius LTU (6)

Semi-Final

Date Time Court Team 1 Score Team 2 Pool
Sun 02 September 14:50 1 Amman JOR (2) 11-13 Bucharest UPB ROU (5)
Sun 02 September 15:20 1 Vilnius LTU (6) 11-9 Kharkov UKR (15)

Final

Date Time Court Team 1 Score Team 2 Pool
Sun 02 September 16:30 1 Bucharest UPB ROU (5) 12-17 Vilnius LTU (6)